1. Co je centrální vysavač?

Centrální vysavač neboli Systém centrálního vysávání se skládá z:

  1. Centrální sací jednotky, která může být umístěna kdekoliv v domě daleko od obytných prostor (ve sklepě, garáži, technické místnosti)
  2. Potrubního systému z PVC, který propojuje centrální jednotku se sacími zásuvkami
  3. Sacích zásuvek, které jsou umístěny ve Vámi zvolených místech domu.
  4. Příslušenství

Potrubní systém může být umístěn ve stěně, v podlaze či podhledu. Prostřednictvím této sítě je prach odsáván pomocí ohebné hadice, která je velmi lehká a snadno se ovládá. Systém se spustí 1) při vložení hadice do sací zásuvky nebo 2) stisknutím tlačítka On/Off na rukojeti Flisy bezdrátové hadice.

Vysávaný materiál je odveden do centrální sací jednotky, kde díky spojení s větrací mřížkou jsou všechny mikročástice, roztoče, pyly a jiné alergeny zachyceny a odvedeny mimo budovu. Tím zaručují maximální čistotu a hygienu

2. Jak centrální vysavače fungují?

Centrální vysavač funguje podobně jako tradiční vysavač. S tím rozdílem, že již nemusíte přenášet těžké a nepohodlné přístroje, k vysávání stačí pouze připojit flexibilní hadici k zásuvce. Zapomeňte na neskladné napájecí kabely, otravný zápach spáleného prachu a nepříjemný hluk. Tento systém je mnohem jednodušší, lehčí, rychlejší a účinnější než běžné tradiční vysavače.

3. Jaké typy povrchů mohou být čištěny centrálním vysavačem?

Centrálními vysavači Sistem-Air lze skutečně vyčistit všechny povrchy. Sistem Air nabízí široký výběr příslušenství jak pro domácnosti tak i pro komerční a průmyslové využití, které umožňují hluboké čistění od dřevěných podlah přes dlažbu až po koberce, čalounění, radiátory a záclony.

4. Kde se shromažďuje a kam odchází odsávaný prach?

Vysávaný prach prostřednictvím potrubní sítě putuje do centrální sací jednotky, kde prochází filtrací a zachycuje se v kontejneru nebo v prachovém filtračním vaku, který lze snadno sejmout a vyčistit. Prachové mikročástice, roztoče, pyly a jiné alergeny prochází větrací mřížkou a odchází mimo budovu.

Inovativní filtrační systém Sistem Air spočívá ve filtru kuželovitého tvaru, vyrobeného z polyesteru a hliníkových vláken. Filtr je omyvatelný vodou, uzemněný a certifikovaný ve třídě M. Díky těmto vlastnostem dochází ke ztrátě statické elektřiny, tím se vysávaný prach nedrží a nehromadí ve vrstvách na filtru, ale je dopraven přímo do sběrné nádoby.

Nyní si nově u centrální jednotky Tecno R-evolution můžete sami zvolit typ filtrace. První možností je zmiňovaná cyklónová filtrace, kde používání filtračnho vaku je pouze volitelné

Druhou možností filtrace je nový systém BiVac – filtrace s filtračním vakem z mikrovlákna, výhodou je, že již nikdy nemusíte čistit filtr, vysávaný prach je dopraven přímo do sběrného vaku. Uzavřením prachového sáčku docílíte při manipulaci s odsávaným materiálem skutečnou čistotu a hygienu.

5. Co když je centrální vysavač ucpaný?

Je velice nepravděpodobné, že k něčemu takovému dojde. Přímo u vstupu sací zásuvky se nachází 90° “kolínko” z PVC, které by případně zachytilo větší částici, ta jde pak velmi snadno odstranit, navíc flexibilní hadice je o průměru asi 30mm, čímž se snižuje riziko ucpání a nasátí objemných materiálů.

6. Kde se instalují sací přívody, zásuvky?

Sací vstupy, zásuvky jsou umístěny cca 30 cm od podlahy, nebo ve stejné výšce jako ostatní elektrické zásuvky ve vašem domě. Kryty zásuvek si můžete vybrat ze široké nabídky Sistem Air.

7. Je nutné mít zásuvku v každé místnosti?

Počet zásuvek závisí na ploše domu, bytu a jeho členění. Sistem Air doporučuje jednu zásuvku na 35 m².  Obchodní a technické oddělení Sistem Air Vám ochotně poradí a pomůže zvolit systém, který bude nejlépe vyhovovat Vašim potřebám.

8. Je tento systém hlučný?

Systém centrálního vysávání je vybaven speciálními tlumiči hluku navíc tělo centrální jednotky je vyrobeno z antivibračního a zvukotěsného plastu,  jednotka je většinou umístněna v oddělené místnosti,  díky těmto vlastnostem je systém centrálního vysávání extrémně tichý.

9. Může být centrální vysavač pomocníkem i v malých bytech?

Centrálních vysavačů je potřeba i ve velmi malých domcích, bytech, kancelářích, v tomto případě Vám může být užitečný:

  • Sistem Cube – malá kompaktní centrální jednotka o rozměrech 30x30x30 cm, se 3 zásuvkami a příslušenstvím. Centrální jednotku snadno ukryjete pod dřez, do skříně, za závěs v obývacím pokoji. Instalace je velmi jednoduchá, jednotku snadno pověsíte na stěnu.
  • Sistem Jolly, jde o malou kompaktní sací jednotku s vlastnostmi a výhodami centrálního vysávacího systému, avšak bez nutnosti instalace potrubní sítě. Tato jednotka může být i zabudována do stěny. Jde o snadnou instalaci a perfektní řešení v malých prostorách. Stejně jako u standardního systému centrálního vysávání se díky výfukovým mřížkám všechny prachové mikročástice, roztoče, pyly a jiné alergeny dostanou mimo Váš dům.

10. Kdy mám instalovat centrální vysavač?

Obvykle se centrální vysavače instalují v průběhu výstavby domu nebo při jeho rekonstrukci. Potrubní systém bývá umístěn ve stěně, v podlaze, či podhledu.

11. Mohu instalovat centrální vysavač v již postaveném bytě/domě?

Ano. Ve většině případů jsou centrální vysavače instalovány ještě v průběhu stavby nebo při rekonstrukci objektu. Je ovšem možné instalovat potrubní systém podél zdi cca 30 cm od podlahy nebo v podhledu. V tomto případě doporučujeme kontaktovat technické oddělení Sistem Air.

Nově představujeme Sistem Jolly, centrální jednotku, která vám umožní používat systém centrálního vysávání v již v dokončených budovách bez nutnosti instalace potrubního rozvodu.

12. Kdo mi systém nainstaluje?

Instalace centrálního vysavače je velmi jednoduchá, přesto doporučujeme oslovit zkušené odborníky. Napište si či zavolejte o certifikovanou instalační firmu ve Vašem regionu. Pokud si však chce nainstalovat systém sami, pracovníci technického oddělení Sistem Air Vám rádi poradí.

Více o instalaci vysavače

13. Potřebuji sběrné sáčky do vysavače? Jestli ano, kde jsou k dostání?

Centrální vysavače Sistem Air byly vyvíjeny a konstruovány tak, aby se daly použít i bez sběrných sáčků. Zda budete sáčky používat je pouze na Vás. Pro objednání sběrných sáčků kontaktujte obchodní oddělení či Vaši instalační firmu.

14. Jakou údržbu systém vyžaduje?

Běžná údržba spočívá pouze v čištění filtru a vyprazdňování kontejneru, ve kterém se shromažďuje prach. Nikdy to nebylo jednodušší!